"Great Masters of Ukiyoe - Calendar for 1912" tryckt av T. Hasegawa, (Takejiro). Träsnitt. Kalender för år 1912 innehållande bilder efter konsntärerna, Hishigawa Moronubu, Toshyusai Sharaku, Torii Kiyonaga, Chobunsai Eishi, Kitagawa Utamaro, Katsushika Hokusai, Ichiryusai Horishige, Utagawa Toyokuni II samt Ichiyusai Kuniyoshi. 12.5 x 19 cm
Samt album med 12 färgträsnitt efter japanska konstnärer. 23.5 x 31 cm.
"
Kompletta. Skador. Revor. Slitage. Veck.