Flätad ask med metallinläggningar (shibuichi). Lockets ovansida med metallplatta med motiv av kråkfågel på blommande gren. Inläggningar i pärlemor. Insidan med lack. Bär signatur på locket. Längd ca 14,5 cm.
Slitage. Nagg. Lock samt underdel med smärre skador.