Dekor i hiramakie-teknik. En bricka av kvadratisk form på fyra ben i svart lack. En bricka med cirkulär topp med vågig kant. Lack i rött och svart. Stapelbara. Längd 36, bredd 36, höjd 6 cm. Den cirkulära brickans diameter 37 cm. Höjd 16 cm.
Smärre slitage. Märken. Smärre skador.