Georg Jensen, årsbestick, 25 delar, förgyllt silver, Danmark, 1973 - 1987.
Dekor av blommor i emaljfärger.
1 årssked för 1973, längd 15 cm.
1 årssked för 1974, längd 15 cm.
1 årssked för 1975, längd 15 cm.
1 årssked för 1976, längd 15 cm.
1 årssked för 1977, längd 15 cm.
1 årssked för 1978, längd 15 cm.
1 årssked, årsgaffel och årskniv för 1979, längd 15 - 16 cm.
2 st årsskedar, årsgaffel och årskniv för 1980, längd 11 - 16 cm.
3 st årsskedar för 1981, längd 11 cm.
3 st årsskedar för 1982, längd 11 - 15 cm.
2 st årsskedar för 1983, längd 11 - 15 cm.
2 st årsskedar för 1984, längd 11 - 15 cm.
2 st årsskedar för 1985, längd 11 - 15 cm.
2 st årsskedar för 1986, längd 11 - 15 cm.
2 st årsskedar för 1987, längd 11 - 15 cm.
Vikt 1555 gram.
Ställvis slitage.
Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.