Peter de Ru, Fotografi signerad a tergo
"Széchenyi badet, Budapest", 1982. Enligt uppgift upplaga 11/15. Silvergelatinfotografi, bildyta 25 x 37 cm. Bladstorlek 29 x 39,5 cm. Oramad.
Ett fåtal minimala små prickar, möjliga retuscher, uppe i motivets högra hörn. Dessa syns i släpljus.
Marginalerna utanför bildytan med obetydligt slitage.
Direkt från fotografen till nuvarande ägare.
ETC MAGAZINE, Nr 3, 1983, avbildad.