Johan Petter Johansson, lampa, industri, "Triplex-Pendel", 1900-talets mitt.
Lackerad metall. Ställbar skärm av aluminium. Teleskopsarm. Märkt. Längd ca 170-285 cm.
Rostangrepp, något trög att dra in och ut, ej funktionstestad. Åldersrelaterat slitage. Märken.