Erik Höglund, takkrona, Boda Smide, 1900-talets andra hälft.
Smidesjärn med 6 ljusarmar för ett ljus vardera, behängd med olika färgade hängen i blåst glas. Diameter 47, höjd 42 cm.
Krokar för upphängning saknas. Smärre slitage, märken, repor. Något rostangrepp.