Henning Nilsson, Sven Hofverberg, Höganäs, m fl, vaser 3 st och skålar, 3 st, 1900-talets andra hälft.
Stengods, blanka glasyrer i oxblod och blått, signerade och några daterade. Vasernas höjd 8 cm (två ihopbrända), 15 och 16,5 cm, skålarnas diameter 12,5, 18 och 21 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.