Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Perriand, vilstol, "LC4", Cassina, Italien.
"Ställbar" fåtölj vilandes på underrede av svartlackerad metall. Fåtöljens stomme av förkromat stålrör, klädd med svart skinnklädsel, lös nackkudde. Märkt och numrerad i stålröret. Längd 160, bredd 60, sitthöjd ca 30.
Smärre slitage.