Stomme i ek, fanerad med mahogny. Två skåpdörrar med bakomliggande hyllinredning samt 10 lådor i fronten. På baksidan utrymme för att förvara 2 iläggsskivor till matbord. Bredd 120, djup 45, höjd 74 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Vissa lådor svåra att dra ut. Smärre fanerskador.