Hans Olsen, matbord och stolar, 4st, Frem Røjle, Danmark, 1950-tal.
Teak. Runt, delbart bord med inpassad fällbar iläggsskiva, trebenta stolar med sits klädd med svart galon. Stolar inpassade i bordssargen. Brännstämplade Frem Røjle Made in Denmark. Bordets diameter 105,5 cm. Höjd 73,5 cm. Total längd 156 cm. Stolar sitthöjd 43 cm.
Helhetsintrycket är gott. Repor.