Axel Einar Hjorth, bord, Lovö, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Betsad furu. Längd 180 cm, bredd 74,5 cm, höjd 73 (utan möbeltassar) cm.
Slitage, fläckar, mindre avslag.
Bordet har ingått i ett möblemang beställt till sportstuga på Mjölkö i Stockholms Skärgård, byggd år 1932.