Karl Hansen Reistrup, skål, stengods, Herman Kähler. Danmark. 1900-talets första hälft.
Lysterglaserat stengods. Skålen med böljande kant dekorerad med fyra andhuvuden. Monogramsignerad i botten "KHR" för Karl Hansen Reistrup, samt "HK" för Herman Kähler, Danmark. Diameter 27,5, höjd 13 cm.
Krackelyr. Tillverkningsdefekter. Nagg.