Karl Robert Svensson, vas, jugend, Höganäs, tidigt 1900-tal.
Lergods med vinröd lysterglasyr samt dekor av slingrande ödla. Formgiven av Karl Robert Svensson för Höganäs. Höjd 20,5, diameter ca 24 cm.
Tillverkningsdefekt. Åldersrelaterat slitage. Smärre repor.