En signerad Masatsune, Choshu, dekor av drakar. Mått 7 x 6,7 cm.
En signerad 竹之近友久, delvis förgylld samt genombruten dekor av lövverk. Mått 7,5 x 7 cm.
Slitage. En med bristning. Buckla. Smärre rostangrepp.