Frank Lloyd Wright, karmstol, modellnummer 606 "Barrel", Cassina
Stomme av lackad körsbär. Lös stoppad skinnklädd sits. Stämpelmärkt från tillverkaren. No 09481 Sitthöjd ca 44, höjd 81 cm.
Smärre slitage, obetydliga repor.
Häfte från tillverkaren medföljer.