Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

Axel Einar Hjorth samt Nordiska Kompaniet, stolar, två st, modell "Utö" samt "Ekerö". 1930-40-tal

Syrabetsad och oljad furu. Modell "Utö" 1930-tal. Formgiven av Axel Einar Hjorth för Nordiska kompaniet. Modellen formgiven 1932. Ritningen i NK:s kundliggare i Nordiska museets arkiv daterad 7 januari 1932. Sitthöjd 43,5, höjd 80. Modell "Ekerö" 1940-tal, tillverkad av Nordiska Kompaniet, med påskrift i blyerts "Ekerö" under sitsen. Sitthöjd 43, höjd 81.

Lagningar. Åldersrelaterat slitage. Åldersrelaterat slitage. Skador. Renoverad. Instabil.

Formgivare

Utropspris
5 000 SEK

Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13