Niki de Saint Phalle

(Frankrike, 1930-2002)
Niki de Saint Phalle
(Frankrike, 1930-2002)

Niki de Saint Phalle, färglitografi, signerad och numrerad 233/300.

“Nana aux Fleurs”. Bladstorlek 65,5 x 48,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Gulnad. Obetydligt veck.

Konstnär

De Saint Phalle, Niki (1930-2002) Fransk målare, skulptör och filmproducent.
Autodidakt. Flyttade 1955 till Mallorca. Under besök i Barcelona och Madrid kom hon i kontakt med Antonio Gaudis konst som starkt påverkade henne och öppnade oförutsedda möjligheter för hennes utveckling. Framförallt var det Gaudis ”Park Guell”, som övertygade henne att en gång skapa en egen monumental skulpturpark. 1979 köpte hon mark i Toscana. Trädgården ”Giardino dei Tarocchi” stod färdig 1998 visar skulpturer av symboler, som hämtats från kortspelet Tarot
Under en period ägnade hon sig åt att undersöka kvinnans olika roller genom att skapa verklighetsstora docklika modeller av kvinnor. De var vanligtvis klädda i vitt och gjorda i papier maché. Dessa kallades Nanas och presenterades i Paris 1965. Följande år samarbetade hon med kollegorna Jean Tinguely och Per Olof Ultvedt för ett projekt på Moderna Museet i Stockholm och skapade den omtalade skulptur-installationen ”Hon – en katedral”, en jättelik Nana, vars inre kunde besökas genom ingången mellan hennes ben. ”Hon” väckte en enorm reaktion världen över. 1971 gifte Niki de Saint Phalle och Jean Tinguely.

Utropspris
8 000 SEK

Alexander Robertson
Alexander Robertson
+46 (0)709 17 99 95