J. W. Palmstruch:
Svensk zoologi. 1-2.
Stockholm 1806-[1825]. (23 x 13,5 cm.) [298] + [252] sid. + 72 handkolorerade graverade planscher (36 + 36). Text av C. Quensel & O. Swartz.
Två volymer. Senare nötta halvfranska band, guldornerade ryggar, förgyllt pärmexlibris för Carl Piltz (G. Hedberg). Ryggarna fläckade och nötta, spruckna falsar, ryggarna så gott som loss. Texten och planscherna rena och fina, någon enstaka småfläck, samt en diskret gammal marginallagning.
Nissen, Die zoologische Buchillustration, 3259.
.
Ur en samlares bibliotek.