Halvfranska band med förgylld dekor och marmorerat pärmpapper. Övre guldsnitt.
"Le poincon de Paris", av Henry Nocq, Paris. Répertoire des maîtres-orfèvres de la juridiction de Paris depuis le Moyen Âge jusqu'à la fin du XVIIIe siècle. Paris : H. Floury, 1926-1931. Franska. Numrerad 352 av 400. Höjd 28 cm.
"Histoire de l'Orfèvrerie Française", av Henry Havard, Paris 1896. Höjd 34 cm.
Ställvis blekta pärmar. Ej fullständigt genomgångna.