"L'Hologerie Ancienne", Edouard Gelis, Frankrike, 1949. Franska. Numrerad 313 av en upplaga på 1500.
"L'Art Décoratif Moderne en Suède", Erik Wettergren, Malmö, 1925. Franska.
"Rokoko Möbler signerade av ebenister ach schatullmakare i Stockholm", av Marshall Lagerquist, Stockholm 1949.
"Möbler och Hemiredning i svenska bygder", vol I-II, av Sigurd Erixson, Stockholm 1925-26.
"Bukowskis - ett konsthandelshus i Stockholm 1870-1945", av Karl Asplund, Norstedts Stockholm, 1945.
.
Halfranska band. Övre guldsnitt.
Pärmar ställvis blekta. Ej fullständigt genomgångna.
Ur en samlares bibliotek.