Mörkt gröna halvfranska band med guldprägling. Övre guldsnitt. Dansk text.
Danske slotte og herregaarde, Alfred G Hassings Forlag A/S, Köpenhamn, 1943 - 1945. Nr 1851 av 4000 numrerade exemplar.
Danske Herrgaarde ved 1920, Henrik Koppels Förlag, Köpenhamn, 1923. Del I Sjaelland, del II Fyn-Lolland-Falster, del III Jylland.
Ca 33 x 25-27 cm.
Ej fullständigt genomgångna . Smärre slitage.
Ur en samlares bibliotek.