Bröderna von Wright , bokverk, 3 band, "Svenska fåglar", Börtzells tryckeri AB, Stockholm, 1927-1929.
Svenska fåglar efter naturen och på sten ritade... med text af Professor Einar Lönnberg, I-III. Skinnband med guldprägling och marmorerat snitt. Illustrerade med litografiska blad föreställande fåglar. Varje band 39 x 32 cm.
Pärmar ställvis blekta, med slitage, smärre skador och fläckar. Ej fullständigt genomgångna.
Ur en samlares bibliotek.