Lars Lerin, akvarell, signerad och daterad -82.
I skogens utkant. Bladstorlek 55 x 77 cm.
Ej examinerad ur ram.
Verken finns att se på Bukowskis, Berzelii Park 1
15 – 18 september, onsdag – fredag 11.00–17.00, lördag 11.00–15.00.
Uthämtning av inköpta verk
Bukowskis Västberga allé 3, från den 24 september
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.