Lennart Olson, fotografi med dedikation daterad 2003
"Röd signal/Red light, Stockholm", 1970. Silvergelatinfotografi, bildyta 23,5 x 18 cm. Bladstorlek 30 x 22 cm.
Oramad.
Obetydligt slitage i de vita marginalerna, hörnen något mjuka.
Obetydliga ytliga repor i bildytan främst synliga i släpljus.
Tre riktigt små retuscher i det svarta området på hennes kind, de syns som tre pyttesmå mörka prickar.
Verken finns att se på Bukowskis, Berzelii Park 1
15 – 18 september, onsdag – fredag 11.00–17.00, lördag 11.00–15.00.
Uthämtning av inköpta verk
Bukowskis Västberga allé 3, från den 24 september
Gåva från fotografen till nuvarande ägare.