Carl Michael von Hausswolff, fotografi ur Red Series signerad a tergo.
"Red On The Blood, Ekaterinburg, 2010". C-print monterad på aluminium och ramad utan glas, 194 x 134 cm inklusive ram.
Spridda ytliga repor.
Repa ca 30 mm i det svarta partiet.
Smärre slitage.
Ram med slitage.
Verken finns att se på Bukowskis, Berzelii Park 1
15 – 18 september, onsdag – fredag 11.00–17.00, lördag 11.00–15.00.
Uthämtning av inköpta verk
Bukowskis Västberga allé 3, från den 24 september
Galleri Niklas Belenius, Stockholm.
Hausswolff, Carl Michael f. 1956, konstnär och tonsättare. Han är en väletablerad internationell tonsättare och har framförallt gjort sig känd genom sina arbeten med olika former av ljudkonst. Sedan slutet av 70-talet har han som kompositör använt bandspelare som sitt huvudinstrument