Skålfat på fot, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av påfågel på klippa. Diameter 23,5 cm. Med Tongzhis sigillmärke i rött.

Slitage. Bränningsspricka.

Utropspris
1 500 SEK