Skål, silver, kring sekelskiftet 1800/1900. Troligen Indien.
Rik driven och ciselerad dekor bl a föreställande olika scener med nobla människofigurer och djur i relief. Mynningens diameter 17 cm, höjd ca 11 cm. Vikt ca 587 g.
Ostämplat silver.
Smärre bristningar. Åldersrelaterat slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.