Lars Brander, skulptur, plexiglas, signerad Lars Brander och daterad 1989.
"Strävan". Höjd 205 cm inklusive sockel i diabas.
Nagg på sockel. Slitage.
Marabousamlingen, Sundbyberg/Upplands-Väsby (Inköpt direkt från konstnären 1989).
Kraft Foods Sverige AB, Upplands-Väsby.