Numrerad 214 (utav 950 + 49 numrerade). Katalog "Le Surréalisme" för utställningen "Internationale du Surréalisme" oragniserad av Marcel Duchamp och André Breton på Galerie Maeght, Paris, 1947. Med dedikation till Max Walter Svanberg från André Breton.
Litografier av bl.a. Joan Mir+o (hans första färglitografi).Utgiven av Pierre à Feu/Maeght Éditeur, Paris, 1947.
Ej examinerad. Saknas detalj på framsidan.
Schwarz 523.