Eva Wolgers, olja på duk, signerad, daterad -91
"I nästa mening" 140 x 200 cm.
Obetydligt slitage längs kanterna
Auktion online 3−12 september
Visning 7–10 september, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Tisdag – fredag kl 11 – 17
Wetterling Gallery, Stockholm.
Eva Wolgers skapande är mångtydigt och lekfullt, det är inte enkelt att orientera sig i hennes lockande men också kusliga landskap. Precis då man finner något man känner igen, en blomma, en urholkad trädstam eller den välbekanta strukturen av mossa händer något. Ett hålrum uppenbarar sig på ytan, suger oss inåt och påminner om saker och tings skenbara
beskaffenhet, om verkligheten som kan rymma betydligt fler dimensioner än man först anar. Eva Wolgers är utbilda på Gerlesborgsskolan och Konsthögskolan i Stockholm har har ställt ut på ett flertal gallerier i Stockholm och utomlands.