Christian Cavallin, akryl på duk, signerad och daterad -89 a tergo
"Piktur/Picture II", 185 x 185 cm
Smärre repor
Auktion online 3−12 september
Visning 7–10 september, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Tisdag – fredag kl 11 – 17
Wetterling Gallery, Stockholm.
Christian Cavallin är född 1958 och växte upp i Malmö men är numera bosatt och verksam i Stockholm. Cavallins konst präglas av ett systematiskt utforskande av nya erfarenheter där musiken är en stor inspirationskälla. Cavallin finns bland annat representerad på Moderna Museet i Malmö.