Mimmo Paladino, färgträsnitt, signerad och numrerad 3/65, daterad 1984.
"Ulysses IV". Bildstorlek 80 x 120 cm.
Ej examinerad ur ram.
Auktion online 3−12 september
Visning 7–10 september, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Tisdag – fredag kl 11 – 17
Wetterling Gallery, Stockholm.
Mimmo Paladino är en italiensk skulptör och målare född år 1948 och är utbildad vid Liceo Artistico, Benevento mellan 1964-1968. Paladino tillhör den italienska transavantegarde-rörelsen, där även Sandro Chia, Francesco Clemente och Enzo Cucchi ingick. Karaktäristiskt för Paladinos skapande är tolkningar av allegoriska figurer och organiska och arkaiska geometriska former i klara färger. Med fascination för matematik och naturvetenskap skapar Paladino verk där han hämtar inspiration från både det konsthistorien och samtiden.