James Brown

(USA, 1951-2020)
James Brown
(USA, 1951-2020)

James Brown, konstbok signerad och numrerad 79/100 inklusive original gouache

"The Passion". Utgiven av Propexus i samband med Browns utställning på Anders Tornberg Gallery november- december 1991. Total upplaga 1400 ex men auktionens exemplar tillhör den limiterade utgåvan som är signerad och numrerad av konstnären samt includerar en original gouache. Detta ex har nr 79/100.
Gouache 38 x 23 cm.
Bok med tygklädd hårdpärm 50 x 32,5 cm.

Bok och gouache i mycket god kondition.
Svart pappersfodral med slitage och smärre skador.

Proveniens

Anders Tornberg Gallery, Lund.

Klubbat pris
5 010
445
464
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (27 bud)
10
7 mar 2021 21:37
5 010 SEK
9
7 mar 2021 21:37
5 000 SEK
10
7 mar 2021 21:36
4 800 SEK
9
7 mar 2021 21:35
4 600 SEK
10
7 mar 2021 21:35
4 404 SEK
10
7 mar 2021 21:34
4 400 SEK
9
7 mar 2021 21:34
4 200 SEK
9
7 mar 2021 21:10
4 000 SEK
8
7 mar 2021 20:26
3 800 SEK
9
7 mar 2021 20:25
3 600 SEK
8
7 mar 2021 20:25
3 600 SEK
9
7 mar 2021 19:22
3 400 SEK
7 mar 2021 10:46
3 200 SEK
9
7 mar 2021 10:46
3 000 SEK
9
6 mar 2021 16:54
2 900 SEK
8
6 mar 2021 16:23
2 700 SEK
5 mar 2021 19:51
2 500 SEK
8
5 mar 2021 19:51
2 400 SEK
8
5 mar 2021 16:06
2 200 SEK
3 mar 2021 14:20
2 000 SEK
3 mar 2021 14:20
1 991 SEK
1 mar 2021 21:46
1 800 SEK
28 feb 2021 20:30
1 700 SEK
28 feb 2021 10:38
1 500 SEK
27 feb 2021 22:25
900 SEK
26 feb 2021 12:44
700 SEK
26 feb 2021 11:19
500 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57