James Brown, konstbok signerad och numrerad 79/100 inklusive original gouache
"The Passion". Utgiven av Propexus i samband med Browns utställning på Anders Tornberg Gallery november- december 1991. Total upplaga 1400 ex men auktionens exemplar tillhör den limiterade utgåvan som är signerad och numrerad av konstnären samt includerar en original gouache. Detta ex har nr 79/100.
Gouache 38 x 23 cm.
Bok med tygklädd hårdpärm 50 x 32,5 cm.
Bok och gouache i mycket god kondition.
Svart pappersfodral med slitage och smärre skador.
Anders Tornberg Gallery, Lund.