Eero Järnefelt, mjukgrundetsning, signerad med blyerts.
"Tuomalan Mänty I" (Tallen från Tomasby I). 32 x 24 cm.
Ej examinerad ur ram.
Heikki Malme, "Eero Järnefelt som konstgrafiker", Konstmuseet Ateneum, 2012, motsvarande avdrag avbildat på s.59.
Onni Okkonen-Jaakko Puokka, "Finsk grafik", WSOY, Borgå 1946, motsvarande avdrag avbildat på s.41.