Godronnerad dekor och spiralband. Kaffekanna med hänkel i svärtat trä samt invändigt förgylld sockerskål och gräddkanna. Kaffekannans höjd 19,5 cm, sockerskålens längd 20,5 cm, gräddkannans höjd 10, 5 cm.
Totalvikt 1542,6 g.
Kaffekannan stämplad med årsstämpel kontrollmästarstämpel, S:t Petersburg och 84, sockerskålen med kontrollstämpel, S:t Petersburg och 84, gräddkannan med 84.
Två hänklar med smärre lagning. Kaffekannan med buckla.