Mahognyfanerat ställ med draglåda och underliggande hylla. Front med öppningsbar lucka. Bredd 34 cm, längd 52 cm, höjd 98 cm.
Samovar i mässing med detaljer i trä, underliggande mässingskärl med ringar. Samovarens mått: bredd 23 cm, längd 37 cm, höjd 43 cm.
Skål och tekanna i porslin, tillverkare Kuznetsov.
Totalhöjd 123 cm.
Skål med hårfin spricka, locket med kantnagg. Mässingskärl med tennlagning. En träknopp medföljer, saknar mutter. Hörnmaskaron saknas i stället.