Sockerskål, invändigt förgylld, Moskva 1825, kontrollmästarstämpel Nikolai Dubrovin. Polska importstämplar. Bredd 17 cm, höjd 8 cm. Vikt 176 g.
Sked, Hlebnikov med hovleverantörsstämpel, Moskva 1908-26. Längd 15,5 cm. Vikt 34,8 g.
Åldersrelaterat slitage. Lagningar.