John Ivar Berg, olja på duk. Signerad. Utförd 1950.
"Svart rörelse No 2". 100,5 x 61 cm.
Smärre slitage. Mindre tryckmärken i duk. Krackelyr
Auktion online 3−12 september
Visning 7–10 september, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Tisdag – fredag kl 11 – 17
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Teddy Brunius, Carlssons förlag 2004, "John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär", Avbildad helsida i färg sid. 46.
John Ivar Berg studerade vid Edvin Ollers och Otte Skölds målarskolor, sedan vid Konstakademin i Stockholm 1939-1944 och under studieresor till Frankrike, Grekland och Italien. Han ställde ut med konstnärsgruppen Sju unga i Malmö 1942 och har medverkat i Sveriges allmänna konstförenings utställningar och i Bumerangen på Liljevalchs 1948.
Förutom hans konkreta målningar är han känd för en 40 kvadratmeter stor mosaik i Solberga, en stucco lustro-målning i Nybohov, en emaljmålning på Gubbängens ungdomshotell och samt på Hudiksvalls Konsumrestaurang en större abstrakt Komposition i glas och konststen 1949.
John Ivar Berg är representerad vid bland annat Moderna museet och Waldemarsudde i Stockholm samt Norrköpings konstmuseum.