Sven-Erik Jansson

(Sverige, 1900-tal)
Sven-Erik Jansson
(Sverige, 1900-tal)

Sven-Erik Jansson, olja på duk, signerad och daterad 1963.

Stockholm från Katarinahissen. 73 x 92 cm.

Smärre skrapmärken.

Bildkonstnär och grafiker, född 1925 i Borås. Studerade för Nils Wedel vid Slödföreningens skola 1948-1951 och för Endre Nemes på Valands konstskola 1952-1955.

Sven-Erik Johansson är en tekniskt mycket skicklig målare, som har skapat praktfulla surrealistiska verk inspirerade av Pieter Bruegel, Albrecht Dürer och Hieronymus Bosch. Han debuterade på Borås konstmuseum 1957 och ställde ut på samma museum 50 år senare med fler än 150 verk.

Bland Sven-Erik Johansson offentliga arbeten märks en gobeläng för Undervisningsdepartementet. Han är representerad vid MOMA, Museum of Modern Art I New York, Nationalmuseum i Stockholm samt på Moderna Museet I Stockholm, vidare på Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Kalmar Konstmuseum och Borås Konstmuseum. Han har också deltagit i samlingsutställningen “Västsvensk Avantgarde”, på Röda Sten i Göteborg.

Utropspris
4 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801