Helena Blomqvist

(Sverige, Född 1975)
Helena Blomqvist
(Sverige, Född 1975)

Helena Blomqvist, pigment print, 2011, signerad Helena Blomqvist och a tergo numrerad 6/6.

"The silent stream". 87 x 110 cm. Total upplaga 6 + 2 AP. Ur serien "The Elephant Girl".

Ej examinerad ur ram.

Blomqvists konstform är motsatsen till minimalism. I postmodernismens sanna anda samlar hon på citat och anspelningar för att sinnrikt skapa något hemsökande eget. Med hjälp av omsorgsfulla scenografiska byggen, dubbelexponeringar och Photoshop låter hon oss träda in i ett annat universum. Julia Margaret Camerons ande svävar över verken, som har en färgton och ett spel med skärpan man känner igen från Cameron. I bakgrunden lurar också Prerafaeliterna med deras bilder av barn på gränsen till det mytiska. Som så ofta hos Helena Blomqvist vävs natur och kultur samman med verkliga och påhittade väsen.

Utropspris
60 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89