Emma Gyldén, (Emma von Schantz), olja på pannå, signerad.
Villa i vinterlandskap. 18x24 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.
Emma Gyldén-von Schantz var en av de tidiga finländska konstnärinnorna, vars karriär på grund av sjukdom och en för tidig död fick ett abrupt slut.
Hon fick sin konstnärsutbildning av Berndt Godenhjelm på Finska Konstföreningens ritskola och studerade därefter i Stockholm för Edvard Bergh och i Dusseldorf samt Karlsruhe för H.Gude. Hon ställde första gången ut sina verk år 1854. Hon fungerade även som lärare i måleri för Fanny Churberg. Emma Gyldéns målningar finns bl.a. i Ateneums och Cygnaeus Galleriets samlingar.