Karl Anders Ekman, olja på duk, uppfordrad på pannå.
Religiöst motiv, 23 x 30 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Galerie Hörhammer "Små verk av stora konstnärer", 1985.
Carl Andreas (Karl Anders) Ekmans lovande konstnärsbana fick ett abrupt slut, då han avled endast 22 år gammal i en lungsjukdom. Hans farbror var konstnären R.W. Ekman, som allmänt kallas för "det finska måleriets fader".
Karl Anders Ekman studerade vid Finska Konstföreningens Ritskola 1849-52 och därefter i Stockholm, Köpenhamn och slutligen vid Staatliche Kunstakademie i Dusseldorf 1854-55. Hans verk var första gången utställda år 1855.
Ekmans målningar finns representerade i bl.a. Ateneums, Tammerfors Konstmuseets och Cygnaeus Galleriets samlingar.