Terrakottafärgad botten med polykroma medaljonger, stiliserade blommor och botehmönster. Terrakottafärgad huvudbård med stiliserad blom- och bladranka.
Något "bubblig". Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador, smärre lagningar och trampveck. Något skadade sidor.