Terrakottafärgad botten med polykromt spaljémönster med blommor och palmetter. Terrakottafärgad huvudbård med blom- och palmettranka.
Abrasher. Ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, baksidan med smärre malskador. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med obetydliga skador.