Martin Wickström, färglitografi, signerad och numrerad 50/450
"Bourani". Bildstorlek 52,8 x x 66 cm
Ej examinerad ur ram.
Inköpt direkt av konstnären.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.
Martin Wickströms genombrott kom kort efter tiden på Kungl. Konsthögskolan i slutet av 90-talet och hans verk har visats på otaliga utställningar världen över. Idag ingår hans verk på bland annat Moderna Museet i Stockholm och Göteborgs konstmuseum.