Viktor Fremling, fotografi, signerad, daterad 2013 och numrerad 1/5 + 2 AP på etikett a tergo.
"Twins IV", 2013. Bildyta 68 x 104,8 cm. Certifikat medföljer.
Ej examinerad ur ram.
Inköpt direkt av konstnären.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.
Nau Gallery, Stockholm.
Serien ”TWINS” tillkom under en arbetsresa i USA på världens största tvillingfestival i Twinsburg, Ohio, USA. Serien prisades i Årets Bild 2014 och ställdes ut på NAU Gallery i Stockholm.
Viktor Fremling är en stockholmsbaserad fotograf som huvudsakligen fotograferar porträtt, sportevenemang och tar sig an andra kommersiella uppdrag. Fremling är utbildad på Nordens Fotoskola och tog sin examen i februari 2013. Under sin studieperiod blev han uppmärksammad internationellt via College Photographer of the Year och Googles Photography Prize. Han har ställt ut på både Saatchi Gallery i London och Fotografiska.