Rebecka Bebben Andersson, collage på papper, signerad BF BBEN och daterad -12.
"The End (poison)". 208 x 112 cm.
Nau Gallery, Stockholm.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.
Nau Gallery, Stockholm, "Rebecka Bebben Andersson", 15 november - 15 december 2012.
Rebecka Bebben Andersson är en svensk konstnär som utbildade sig vid Kungl. Konsthögskolan under åren 2007 – 2014. Rebecka Bebben Anderssons konststudier började främst i måleri men utvecklades även till andra uttrycksformer, som kollage, där arbetsprocessen blev betydligt längre. I denna teknik använder hon sig av målade pappersark som sedan klipps i minimala stycken för att på så vis bygga upp verk på pannåer. Anderssons verk finns att ta del av inte minst i de offentliga rummet, däribland ett flertal installationer i Stockholmsområdet, exempelvis på Södersjukhuset med vägginstallationen ”Mats Wikström föddes här (det var 1954)”.