C.I.A. Manna, stor figurin, "Fior di Spagna", Turin, Italien 1940-50-tal.
Glaserad keramik, dansande spanjorska, dekor i flera färger, guld och silver, signerad C.I.A. MANNA TORINO "FIOR DI SPAGNA" N.485 samt målarsignatur. Höjd 53,5 cm.
Helhetsintrycket är gott med några små glasyrnagg på fotkanten.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.