Helen König Scavini, figurin "Marianna", modell nr 39, Lenci, Italien sannolikt 1930-tal.
keramik, polykrom dekor. Signerad Lenci -M-. Höjd 31,5 cm.
Helhetsintrycket är gott med några få små glasyrnagg.
Alfonzo Panzetta, "Le ceramiche Lenci, catalogo dell'Archivio storico 1928-1964", Umberto Allemandi & C, Turin 2003, jfr modellen avbildad pl. 9.